Niewyrównany poziom hormonów w organizmie powoduje gromadzenie się tłuszczu oraz przyrost masy ciała, jak i wiele innych nieprzyjemnych objawów (PMS, trądzik, migreny, cellulit, utratę libido, nieregularne miesiączki, problemy z menopauzą i przemęczenie). Na szczęście, istnieje wiele naturalnych rozwiązań, które pomogą Ci przywrócić równowagę hormonalną.
Czym właściwie są hormony?
Hormony działają jako przekaźniki pomiędzy systemami ciała, aby regulować fizjologię i zachowanie, takie jak trawienie, metabolizm, oddychanie, funkcjonowanie tkanek, sen, stres, wzrost, ruch, reprodukcja i nastrój. Hormony mówią wtedy Twojemu ciału czy jesteś głodny, śpiący, zestresowany czy trochę zakręcony. Działa to w dwie strony: hormony mówią również kiedy przestać jeść, kiedy się obudzić, kiedy trzeba się uspokoić i tak dalej.
Na pewno słyszałeś o hormonach płciowych: estrogenie, progesteronie i testosteronie. Ale jest również wiele innych hormonów jak: insulina, hormon wzrostu, leptyna, kortyzol i melatonina. W tym artykule skupimy się jednak na hormonach płciowych. Hormony płciowe regulują jedne z najważniejszych procesów w naszym organizmie jak ciąża, miesiączka, wkroczenie w okres dojrzewania, regulowanie cyklu (mężczyźni mają również cykl miesięczny!), menopauza, odrastanie włosów, stan skóry itd.
Niestety, hormony płciowe odgrywają też dużą rolę jeśli chodzi o odkładanie tłuszczu i wzrost mięśni.
Estrogen
Pierwotny żeński hormon
Reguluje układ rozrodczy
Pobudza płodność i libido
Rozwija kobiece cechy jak piersi i biodra
Progesteron
Reguluje cykl, miesiączkę i ciążę
Kluczowy czynnik w produkcji innych hormonów płciowych i stresowych
Poprawia jakość spania
Testosteron
Główny męski hormon
Odpowiada za przyrost tłuszczu
Pobudza wzrost mięśni
Stymuluje włosy na ciele i pożądanie seksualne
Trądzik
Nadmierna ilość włosów na ciele
Zwiększone owłosienie twarzy
Łuszcząca się skóra
Rzednące włosy
Kruche włosy / paznokcie
Tłuszcz na brzuchu
Podpuchnięte oczy
Retencja wody
Mrowienie rąk / stóp
Zmniejszona energia
Uderzenia gorąca
Głód cukru / węglowodanów
Migreny
Bóle głowy
Suchość pochwy
Uderzenia gorąca
Ciężkie miesiączki
Napięte piersi
Cysty w jajnikach / piersiach
PMS
Zmęczenie
Zaparcie
Niskie libido
Sztywność
Zapalone stawy
Stres
Ataki paniki
Problemy z koncentracją
Depresyjny nastrój
Wahania nastroju
Drażliwość
Smutek
Nadmierne zamartwianie się
Spadek poziomu energii
Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej
Policystyczne jajniki/piersi
Rak piersi
Hormonalna terapia zastępcza
Problemy z utratą wagi
Utrata masy mięśniowej
Wiotka skóra
Suche oczy
Przyrost tłuszczu na btzuchu
Przyrost tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej
Niezdolność do budowy mięśni
Nadmierne wypadanie włosów
Bezpłodność
Trudności w osiągnięciu orgazmu
Osłabienie siły
Zmniejszenie masy kostnej
W przypadku mężczyzn: pojawiające się cechy kobiece
Mężczyźni: problemy z erekcją
Odczucia depresyjne
Zmęczenie / brak energii
Dezorientacja
Drażliwość / zmiany nastroju
Problemy ze snem
Zestresowanie
Jedzenie za dużo, za mało, nadmierna ilość ćwiczeń, zupełny brak ćwiczeń, diety przeplatane efektem jojo – są biletami w jedną stronę do braku równowagi hormonalnej.
Twoja dieta i ćwiczenia powinny współpracować z Twoimi hormonami, a nie przeciwko nim. Właściwe nawyki żywieniowe i styl życia mogą przywrócić równowagę w systemie hormonalnym!
Niestety, 99% diet i systemów ćwiczeń fizycznych działa dokładnie odwrotnie wyprowadzając organizm z równowagi, co powoduje, że przybierasz na wadze i tracisz masę mięśniową.
Żywność ma duży wpływ na równowagę hormonalną. Niestety, wiele niezrównoważonych diet doprowadza nasze hormony do szaleństwa. Niewłaściwa dieta to taka, która zawiera:
Zbyt mało kwasów tłuszczowych
Za mało błonnika
Za dużo węglowodanów
Za dużo soi
Za dużo piwa
Za dużo niezdrowych tłuszczów
Zbyt dużo przetworzonej żywności
Za dużo cukru
Fizyczny i psychiczny stres zakłócają również Twoje hormony. Przewlekły stres jest tak silny, że może nawet być jedynym źródłem zaburzeń równowagi hormonalnej. Jak to działa?
Gdy Twoje ciało przebywa w stanie przewlekłego stresu, zaczyna wykorzystywać swój progesteron i przekształcać go w kortyzol (hormon stresu). System stresu dosłownie „kradnie” z systemu hormonów płciowych, zaburzając swój zdrowy stosunek estrogen-progesteron.
Alkohol, chemikalia, metale ciężkie i inne toksyny dostające się do naszych ciał nie tylko przez to, co jemy i pijemy, ale także poprzez zanieczyszczenie środowiska i leki. Toksyny obciążają wątrobę, a zbyt duża ich ilość powoduje przeciążenie wątroby.
Wątroba jest najważniejszym narządem, który rozkłada nadmiar estrogenu i usuwa go z organizmu. Wątroba, która jest zbyt zanieczyszczona i obciążona działaniem toksycznym, prowadzi więc do wysokiego poziomu estrogenu, ponownie zakłócając równowagę hormonalną.
Enzym aromatazy występujący w tkance tłuszczowej przekształca testosteron w estrogen. Oznacza to, że zbyt duża ilość tłuszczu powoduje niski stosunek estrogenu do testosteronu. Niestety, potrzebujesz testosteronu, aby budować mięśnie i spalać tłuszcz, co sprawia, że coraz trudniej utrzymać ciało w dobrej kondycji.
Nadmiar tłuszczu powoduje dominację estrogenu. Ale błędne koło się nie kończy! Dominacja estrogenu zwiększa również ilość tkanki tłuszczowej. Jak to działa?
Interakcje estrogenu i insuliny. Insulina jest potrzebna, aby pobrać glukozę z krwi do komórek. Estrogen powoduje wahania poziomu cukru we krwi i zaburza produkcję insuliny (trzustki). Niekontrolowana produkcja insuliny powoduje, że komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę.
Kiedy to nastąpi, cukier we krwi nie może wejść do komórek i używać go jako paliwa, zmuszając twoje ciało do przechowywania cukru w postaci tłuszczu.
Kiedy mężczyźni starzeją się, obniża się poziom testosteronu. Problem polega na tym, że estrogen u mężczyzn zmniejsza się w wolniejszym tempie, powodując nierówny stosunek: za dużo estrogenu w porównaniu z niskim testosteronem.
Trening siłowy jest Twoim najlepszym przyjacielem, gdy próbujesz podnieść poziom testosteronu! Magnez jest również prawdziwym wzmacniaczem testosteronu. Pamiętaj więc o zjedzeniu dużej ilości ciemnozielonych warzyw (szpinak, boćwina, jarmuż, rukiew wodna i sałata ziemniaczana), pestek dyni, ryb (makrela, mintaj, turbot i tuńczyk są doskonałe!), awokado, nieprażonych orzechów (brazylijskie, migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan i orzechy włoskie), bananów i gorzkiej czekolady.
Gdy kobiety się starzeją, zarówno estrogen, jak i progesteron ulegają zmniejszeniu. Niestety, poziomy progesteronu często spadają w szybszym tempie niż estrogen i mogą nawet dojść do zera. Estrogen nie zmniejsza się tak szybko jak progesteron, a ta różnica powoduje nierównowagę hormonalną, powodując po raz kolejny dominację estrogenu (menopauzy).
W połączeniu z innymi, nowoczesnymi czynnikami związanymi ze stylem życia, jak przewlekły stres, toksyny i niewłaściwa dieta otrzymujemy przepis na nierównowagę hormonalną. Wyjaśnia to również, dlaczego coraz młodsze kobiety doświadczają okresu menopauzy.
Szkoda, że nierównowaga hormonalna często jest leczona hormonalną terapią zastępczą. Nierzadko lekarze przepisują antykoncepcyjne pigułki lub inne syntetyczne hormony w celu leczenia objawów.
Wiesz już, że to NIE rozwiązuje podstawowego problemu. Wiele symptomów spowodowanych przez hormony można ustalić w sposób naturalny, kierując się przede wszystkim dietą i stylem życia, zanim przejdzie się do medycyny.
Czy uważasz, że brak równowagi hormonalnej powoduje wzrost masy ciała i inne problemy zdrowotne? Zjedz odpowiednie składniki odżywcze i stosuj najlepsze nawyki żywieniowe, aby zrównoważyć swoje hormony i poczuć się dobrze.